Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:07

Okul Görselleri

gc - hemirelik bebek bakm nitesi.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Amerika’da Üniversite / Lisans Eğitimi

Amerika’da lisans eğitimi 4 yıl sürer. Öğrenci yaz aylarında ek ders alabiliyorsa, eğitimini 3 yılda bitirebilir. Amerikan sisteminde öğrenciler, eğitiminin ilk iki yılında genel konuları kapsayan dersleri, son iki yılında uzmanlık derslerini alır. Öğrenciler, okullar ve bölümlere tek tek başvuruda bulunurlar. Üniversitelerin giriş koşulları farklılık gösterir. Genelde aranan koşullar, öğrencinin akademik başarısı ve sosyal, kişisel özellikleridir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6- Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

8- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9- Üniversite programı başvuru formu

10-Banka hesap bilgileri

Amerikan Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

1) Doğrudan Yerleştirme (Direct Placement): Akademik ve İngilizce seviyesi yeterli düzeye sahip olan öğrenciler başlamak istedikleri dönemden en az 6-8 ay öncesi tüm evraklarıyla birlikte lisans eğitimi için başvuru yapabilirler. Öğrencinin tüm belgeleri eksiksiz olduğunda, başvuru yapılan üniversitelerden kabul geldiğinde üniversite seçimi yapılır.

2) Şartlı kabul (Conditional Acceptance): Akademik durumu üniversiteye girmek için yeterli olup, ancak İngilizce dil testlerine henüz girmemiş öğrenciler için bazı üniversiteler tarafından şartlı kabul verilir. Şartlı kabul edilen öğrenci eğitim yılı başlamadan, üniversitenin belirlediği tarihte SAT I ve/veya SAT II, TOEFL sonucunu vermek zorundadır.

3) Amerika’da Akademik Dil Eğitimi veya Üniversiteye Hazırlık Programı Yaparken Yerleştirme: Amerika’da pek çok merkezde İngilizce veya üniversiteye hazırlık kursları verilir. Öğrenciler bu programları sürdürürken, eğitim yapmayı planladıkları üniversitelere, devam ettikleri okul tarafından yerleştirilirler. Akademik veya İngilizce açısından yetersiz olan öğrencilere bu yerleştirme biçimi tavsiye edilir. Öğrenci gitmek istediği bölümün yetkilileriyle mülakatını yapar ve üniversite seçme aşamasında kendisine uygun bir okulu daha kolay bulabilir.

4) Community College’den 4 Yıllık Üniversitelere Transfer: Amerika’da iki yıllık Community College’ler yüksek öğretimde büyük rol oynar. Üniversitede eğitime başlamak yerine çok sayıda Amerika’lı ve yabancı öğrenciler üniversitenin ilk iki yılını bir Community College’de tamamlayıp, üçüncü yıldan itibaren 4 yıllık bir Amerikan üniversitesine geçiş yapabilir. Community College’lerde eğitim yapmanın avantajları, bu okullara giriş koşullarının kolay olması, eğitim ücreti yıllık tutarlarının üniversitelere göre çok daha uygun olmasıdır. Öğrenci 2 yılın sonunda not ortalamasına bağlı olarak başvuruda bulunduğu üniversiteye geçiş yapabilir.

Amerika’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Ders yılı Ağustos ayı sonlarında veya Eylül ayının ilk yarısında başlayıp, Mayıs veya en geç Haziran ayı başlarında biter.

Semester: Üniversitelerin çoğunluğunda Türkiye’de dahil ders yılı semester adı verilen, genellikle 16-17 hafta süren iki devreye ayrılır. Summer Session, yaz aylarında 4-8 haftalık yaz devresidir. Summer Session’lara katılmak öğrencinin isteğine bağlıdır. Yabancı öğrencilerin pek çoğu eğitimlerini daha kısa sürede tamamlamak için Summer Session’lara katılmayı tercih ederler.

Quarter: Akademik yıl, her biri 11-12 hafta uzunluğunda dört çeyreğe bölünerek uygulanır.

Trimester: Ders yılı 15-16 hafta olmak üzere üç eşit devreye bölünerek uygulanır.

Amerikan Üniversitelerinin kabul koşullarına göre öğrenci istediği dönemde eğitimine başlayabilir. Yabancı öğrenciler, genellikle eğitime başlangıç için Sonbahar dönemini tercih ederler.

Amerikan Üniversitelerinde genellikle kredi sistemi uygulanır. Öğrencinin mezun olabilmesi için, eğitimin öngördüğü kredi miktarını tamamlaması ve kredi alabilmesi için de o dersin gerektirdiği bütün ödev, araştırma ve diğer çalışmaları tamamlaması, bütün sınavlarda başarılı olmak gerekir.

Amerikan Üniversitelerinde değerlendirme, yani not verme harflerle yapılır.A (Pekiyi), B (İyi), C (Orta), D (Geçer), F (Geçmez) şeklindedir.

Amerikan Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.

Üniversite Eğitimi Süresince Çalışma Olanakları:

Amerikan Hükümeti tarafından yabancı öğrencilerin Üniversite kampüsü dışında mali kazanç sağlayacağı işlerde çalışması yasaklanmıştır. Öğrenciler, sadece kampüs içerisinde belirlenen işlerde, haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışabilirler. Çalışma talebi olan öğrencilerin Yabancı Öğrenci Danışma Ofisine başvuruda bulunmaları gerekir.