Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:37

Okul Görselleri

gc - hemirelik uygulama servisi.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Yurtdışında Üniversite – Lisans Eğitimi

Türkiye’de her yıl orta öğretimden mezun olan öğrenciler üniversitelere girebilmek için birbirleriyle yarış halindedirler. Sınava giren öğrencilerin düşük bir oranı devlet üniversitelerine, bir kısmı da özel üniversitelere yerleşebilmektedirler.Geri kalan öğrenciler şanslarını bir sonraki sene tekrar denerler. Ya da yurtdışında eğitim yapma araştırmalarına başlarlar.

Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilir. Bazı üniversiteler önceki yıllarda YÖK tarafından tanınmakta olup, daha sonra tanınmayabilirler. Bu nedenle yurtdışında herhangi bir üniversitede eğitim almak isteniyorsa, YÖK denklik biriminden mutlaka onay almak gereklidir.

Yurtdışındaki bazı üniversiteler hazırlık eğitimi olmadan öğrencileri kendi programlarına kabul etmezler. Hazırlık eğitimi sadece dil eğitimini kapsamaz, bir akademik yıl süren üniversite eğitimine temel olan dersleri de kapsar. Hazırlık kurslarını bazı dil okulları ve kolejler de düzenler. Kurslar genelde Ocak ve Ekim aylarında başlar. Hazırlık kursunu başarıyla tamamlayan öğrenciler, başarı seviyelerine göre eğitim yapmayı planladığı üniversiteye başvurusunu yaparlar.

Avustralya’nın eğitim sistemi İngiltere ile, Kanada’nın eğitim sistemi ise Amerika ile benzerlik gösterir.

İngiltere ve Avustralya’da üniversite eğitimi 3 yıl olduğundan,1 akademik yıl hazırlık programı (foundation) zorunluluğu vardır. Amerika ve Kanada’da bu hazırlık eğitimi zorunlu değildir. Sadece İngilizce dil seviyesi yetersiz ise, öğrencinin İngilizce hazırlık eğitimi yapması gerekir. En önemli kriter, öğrencinin SAT sonucudur. SAT sınavı liseden mezun olmuş ve Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin katıldığı, sayısal ve sözel yeteneklerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Yurtdışında üniversitelerde eğitime başlayabilmek için öğrencinin İngilizce dil bilgisinin yeterli seviyede olduğunu belgelemesi gereklidir. Bu amaçla en yaygın olarak kullanılan sınavlar IELTS ve TOEFL’dır. IELTS İngiltere ve Avustralya’da, TOEFL ise Amerika ve Kanada’da yaygın ve daha çok tercih edilen sınavlardır. Bazı üniversiteler IELTS veya TOEFL sınavına girmeden de başvuruları alıp, öğrencileri şartlı kabul ederler. Şartlı kabul sistemi daha çok İngiliz ve Avustralya üniversitelerinde yaygındır. Şartlı kabul almış bir öğrenci gerekirse önceden üniversitenin verdiği İngilizce hazırlık programına katılabilir. Bu programın süresi öğrencinin mevcut İngilizce seviyesine göre belirlenir.

Avrupa ülkelerinde hazırlık eğitimi zorunluluğu yoktur. Öğrencinin eğitim göreceği ülkenin dil seviyesi, hazırlık okuyup okumayacağını belirler, dil seviyesi yeterli değil ise 1 akademik yıl hazırlık eğitimi almak zorunda kalır.

Yurtdışında bazı üniversiteler öğrenci değişim programları sunarlar. Bu programlar yarım veya bir dönem sürmektedir. Değişim programına katılacak öğrenci, Türkiye’de okuduğu üniversitede kaydını dondurmak durumundadır. Yurtdışında aldığı dersler için Türkiye’deki üniversite onay verirse, kredi olarak kabul edilir, öğrenci sene kaybetmeden üniversitesine devam eder. Değişim programına katılan öğrenci, yurtdışındaki gideceği üniversiteye transfer öğrencisi olarak da başvuruda bulunabilir, kabul edilirse transfer olduğu üniversiteden mezun olur.

Yurtdışındaki üniversitelere başvuruda bulunmadan önce dil seviyesinin belirlenmesi için, üniversitelerin kabul ettiği dil seviye sınavlarına en az 3 – 4 ay öncesinden başvuruda bulunulması gerekir.

İngilizce yeterlilik sınavına gerek duyulmadan kabul edilen programlar;

IB (International Baccalaureate)

Foundation (hazırlık eğitimi)

A Level (Advanced Level)

Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa üniversitelerine başvurular genelde Eylül - Ekim aylarında başlayıp, bazı üniversitelerde Ağustos, bazılarında ise ülkeye ve üniversitelerin kabul tarihlerine göre ertesi yılın Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Başvurular yapılırken varsa okulların son başvuru tarihleri kontrol edilmelidir. Son başvuru tarihi bulunmayan üniversiteler için bile en az 3 ay önceden işlemlere başlanmış olması gereklidir, çünkü vize işlemleri süreci uzun sürebilir.

Yurtdışı üniversiteleri öğrenci seçiminde titiz davranırlar. Bu nedenle okul bitirme başarısı ve dil yeterlilik seviyesi oldukça önemlidir. İyi bir üniversiteye girmek isteniyorsa, bir diğer yol da en az lise son sınıfı yurtdışında tamamlamaktır.

Dört şekilde yurtdışı üniversitelere yerleşme olanağı bulunur;

1) Direct Placement: Yabancı dil seviyesi ve lise bitirme başarısı üniversiteler için yeterli olan öğrenciler için Doğrudan Yerleştirme,

2) Conditional Acceptance: Yabancı dil testine henüz girmemiş, akademik başarısı yeterli olan öğrencilerin Şartlı Kabulüile,

3) Yurtdışında İngilizce kursu veya Üniversiteye Hazırlık programı alınırken,

4) Community College’den 4 yıllık üniversitelere transfer.

Yurtdışı Üniversitelere başvuru için istenen belgeler;

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL/IELTS) veya diğer ülkeler için o ülkenin eğitim dilinde Yeterlilik Belgesi

*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için

6- Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisininNoter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

8- İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon(Essay)

9- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

10-Üniversite programı başvuru formu

11-Banka hesap bilgileri