Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:07

Okul Görselleri

toronto cnn towers.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Work and Travel


Amerikan Hükümeti’nin kontrolünde yapılan, dünyanın değişik ülkelerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışarak İngilizcelerini geliştirip, farklı kültürlerden insanlarla tanışma olanağı sağlayan, öğrenci kültürel değişim programıdır. Work and Travel programı genelde 3 ay çalışma, 1 ay gezme üzerine kurulmuştur.

2 yıllık (sadece Turizm ve Otelcilik – Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri) ve 4 yıllık üniversite öğrencileri ile Yüksek Lisans öğrencilerinin katılacağı programdır. Son sınıfta okuyan Yüksek Lisans öğrencileri, ülkelerine dönüşte ciddi bir kurumda çalışabileceklerini belgeleyebiliyorlarsa bu programa katılabilirler. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencileri katılabilirler.

Work and Travel programına katılacak öğrencilerde, akademik not ortalamasının 4 üzerinden 2 ve üzerinde olması, İngilizce bilgisinin en az orta seviyede (intermediate) olması, 18 – 26 yaş aralığında olmaları koşulları aranır.

3 aylık Work and Travel programını tamamlayıp üzerine en fazla 1 ay olmak koşuluyla Amerika’da dil kursu olanağı da talep doğrultusunda programlanabilinir. Dolayısıyla öğrenci, yaz tatilini hem çalışarak hem de dil kursuna katılarak yoğun bir şekilde değerlendirir ve katıldığı dil kursu tarafından sertifikalandırılmış olur.

Work and Travel programları 1 Haziran – 30 Eylül tarihleri arasına programlanır. Başvuruda bulunan öğrencilerin J-1 vizesi almaları zorunludur. En az 6 – 8 hafta öncesinden başvuru yapılmalıdır. Bu programa katılacak öğrenciler Amerika’ya gitmeden önce çalışacakları tarih aralığını sponsor firmaya bildirmek zorundadırlar. Sponsor firma, DS-2019 Formunu öğrenciye gönderir ve öğrenci bunu doldurur. Bu form olmadan vize başvurusu yapılamaz.

Bu programa katılacak öğrenci öncelikle kendisine uygun iş olanaklarını, gidebileceği şehir ve konaklama koşullarını belirlemelidir. Konaklamanın işveren tarafından sağlanması durumunda, konaklama ücreti öğrencinin maaşından düşülür. Öğrenci konaklamayı, bütçesine, birlikte kalacağı kişilere göre de belirleyebilir. Kazanılacak tutar ile kendi harcamalarını karşılayabilmelidir. Amerika’da çalışırken ödenen vergilerin, Türkiye’ye döndükten sonra bir kısmı geri alınır. Amerika’daki işyeri Ocak ayında W-4 formunu çalışanın adresine ulaştırır.

Sağlık sigortası, sponsor kuruluş aracılığıyla Work and Travel programına katılacak olan öğrenciye, Amerika’da kalış süresi boyunca geçerli olacak şekilde ve önemli detaylar atlanmadan yaptırılmalıdır.

Work & Travel Programına başvuru için istenen belgeler;

1. DS-2019 Formu; Ziyaretçi Değişimi için Uygunluk Statüsü Sertifikası formudur. Sponsor firma, DS-2019 Formunu öğrenciye gönderir. Bu form öğrenci tarafından doldurularak vize başvurusu yapılır.

2. J-1 Vize Başvuru Formu; J-1 vizesi Amerika’da en fazla 4 ay çalışma ve yaşama olanağı sağlar, uzatılması söz konusu değildir.

3. DS-160 Vize Başvuru Formu; Amerikan vizesine başvuruda bulunmak isteyen herkesin doldurması gereken formdur.

4. SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System); Amerikan Hükümeti’nin kültürel değişim programları veya eğitim amacıyla Amerika’ya gelen yabancı öğrencilerin bilgilerini kayıt altında tutan sistemdir. Öğrenci Amerika’ya vardığında en geç 3 gün içinde kaydını yaptırmak zorundadır. Bu kayıt Sosyal Güvenlik Numarası almak için gereklidir. Öğrenci kaydını yaptırmaz ise Amerika’da çalışamaz, sponsor firma kaydını iptal eder, tüm haklar ortadan kalkar ve öğrencinin hemen Amerika’yı terk etmesi gerekir. Öğrencinin yapması gereken, sponsor firmanın WEB sayfasına girip CHECK – IN Formunu doldurmasıdır.

5. Sosyal Güvenlik başvurusu; Work and Travel öğrencileri Sosyal Güvenlik Numarasını (Social Security Number – SSN) almak için başvurusunu hemen yapmalıdır. Sosyal Güvenlik Kartı, başvuru yapıldıktan en geç 1 ay içerisinde öğrenciye ulaşır. İşverenler, Sosyal Güvenlik Kartı gelmeden maaş ödemesi yapmazlar. Başvuruda gerekli belgeler; Sosyal Güvenlik Başvuru Formu, DS-2019 Formu, J-1 vizeli Pasaport, I-94 Formu, Pasaport. (I-94 Formu, ABD vatandaşı olmayan tüm ziyaretçilerin doldurmaları gereken bir formdur.)

6. Kimlik fotokopisi

7. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

8. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

9. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

10. Öğrenci Belgesi

11. Transkript – Üniversite veya Yüksek Lisans derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

12. 4 adet vesikalık resim

13. Amerika’daki işverene hitaben yazılmış kendini tanıtan bir mektup

14. Sponsor firma başvuru formu

İş Pozisyonları;

Gidilecek bölgeye ve işyerlerine göre değişkenlik gösterir.

Eğlence Sektörü: Oyun alan sorumluluğu, Bilet / hediyelik eşya satıcılığı, Stant sorumluluğu, Oyun makineleri operatörlüğü.

Turizm, Otel ve Restoran Sektörü: Oda servis elemanı, Resepsiyonist, Aşçılık, Garsonluk, Komilik, Park görevlisi, Barmen - Barmaid (21 yaş ve üzeri), Cankurtaranlık, Plaj çalışanı, Temizlik görevlisi, Pedicap / Bisiklet taksi sürücülüğü, Oda temizlik görevlisi, Belboy / Kapı görevlisi, Bulaşıkçılık, Çamaşırhane görevlisi, Fast Food çalışanı, Host – Hostes, Büfe satış elemanı.

Market – Mağaza Sektörü: Kasiyer, Temizlik görevlisi,Mağaza görevlisi.

Üretim Sektörü: Balık işleme ve konserve işçiliği.

Nakliyat Sektörü: Nakliye ve taşımacılık işleri.