Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:06

Okul Görselleri

toronto ktphanesi.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Avustralya'da Üniversite / Lisans Eğitimi

Avustralya üniversitelerinin akademik standartlarının yüksekliği ve diplomaları dünya genelinde kabul edilir. Modern ve katılımcı eğitim sistemi uygulaması,Avustralya üniversitelerinin iş dünyası ile işbirliği içerisinde olması, eğitim verdikleri teorik bilgilerin yanında pratik yapabilme olanağı sunması öğrenciler için tercih sebebidir. Bazı üniversitelerde dersten çıkan öğrenciler, girdikleri dersin ses kaydını ve sunumlarını internetten indirip dersi tekrar dinleyebilir veya kütüphaneden ilgili dersin DVD’sini isteyebilirler.

Avustralya'da üniversite eğitimi İngiltere, ABD gibi ülkelerden daha ekonomiktir. Avustralya'da eğitim görürken yasal çalışma olanağının olması Avustralya'da üniversite eğitiminin daha cazip olmasını sağlar. Avustralya üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrencilerin oranı her yıl artış gösterir. Avustralya'da üniversite sistemi devlet tarafından finanse edilir ve denetlenir. Avustralya’da lisans programları 3-5 yıl arası sürer. Birçok üniversite lisans eğitimi öncesi öğrencileri Foundation Programına alır. Foundation programındaki not ortalaması öğrencinin hangi üniversitede, hangi programa girebileceğini belirler.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6-Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

8- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9- Üniversite programı başvuru formu

10- Banka hesap bilgileri

Avustralya Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

Avustralya üniversitelerinin kabul koşulları farklılık gösterir. Öğrencinin Avustralya üniversitelerine girebilmesi için belli bir akademik ortalamaya ve iyi düzeyde İngilizce dil seviyesine sahip olması gereklidir.

1) Doğrudan Yerleştirme (Direct Placement): Akademik ve İngilizce seviyesi yeterli düzeye sahip olan öğrenciler başlamak istedikleri dönemden en az 6-8 ay öncesi tüm evraklarıyla birlikte lisans eğitimi için başvuru yapabilirler. Öğrencinin tüm belgeleri eksiksiz olduğunda, başvuru yapılan üniversitelerden kabul geldiğinde üniversite seçimi yapılır.

2) Foundation Programları: Temel veya geçiş kursları olarak adlandırılır. Gerekli yeterliliğe sahip olmayan öğrencilerin üniversite eğitimine devam etmelerine olanak sağlayan bu program 1 yılda tamamlanır. Foundation yılında Avustralya'da üniversite okumak isteyen öğrencilere üniversite eğitimini başarılı bir şekilde devam ettirip tamamlaması için gerekli dersler verilir. Öğrenciler Foundation yılında üniversitede alacakları eğitim konusuyla uyumlu dersler alırlar. Bu programla öğrenciler akademik ve İngilizce yeterliliği bakımından Avustralya Üniversitelerinde okuyabilecek düzeye gelirler.

3) Diploma Programları: 1 yıl süreli diploma programları üniversiteye geçişin pratik yollarından birisidir. 1,5-2 yıllık programlarda ise öğrenciler üniversiteye 2. sınıftan başlayarak 1 yıl kazanabilirler. Bu programların diğer bir avantajı ise üniversite hazırlık aşamasında meslek kazandırıyor oluşlarıdır.

4) Transfer: Türkiye'deki üniversitelerde ara sınıflardan Avustralya Üniversitelerine geçiş de mümkündür. İki ülkenin dersleri birbirine tam uymadığından Avustralya'da bir üniversiteye geçildiğinde eğitim süresi uzayabilir. Öğrencilerin bir Avustralya üniversitesine transfer olarak oradan lisans diploması alabilmesi için, en az iki sene o üniversitede okuması gereklidir.
5) TAFE - Technical And Further Education: Avustralya’da mesleki eğitim veren kuruluşlardır. TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar İngilizce eğitimini de sağlar. Öğrenciler eğitimleri boyunca aldıkları mesleki bilgileri pratik uygulamalarla destekleyebildikleri için bu program tercih sebebidir. Kariyerine yeni başlamak isteyen, mevcut kariyerinde uzmanlaşmak isteyen ve TAFE programı sonrasında üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin katılabileceği bir programdır. Üniversitelere girişten daha kolay kabul koşulları olduğu için üniversiteye geçiş yapmak daha kolaylaşır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler, üniversitelerde eğitimlerine devam edebilir, aynı zamanda mezuniyet sonrasında 2 diploma sahibi olurlar.

6) ELICOS – English Language Intensive Courses for Overseas Students: Avustralya’da akredite edilmiş birçok sayıda ELICOS merkezleri bulunur. ELICOS Derneği, İngilizce eğitiminin düzenlenmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur. ELICOS eğitim programları 4 – 60 hafta arasındadır.

Avustralya’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarım küredeki Kanada, Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkelerinden farklı olarak Şubat ayında başlar. Şubat ayından Aralık ayına kadar devam eden eğitim yılı için yabancı öğrencilerin son başvuru tarihi Ekim ayı içerisinde yapılır. Bazı üniversite ve meslek okulları sömestre arasında da öğrenci kabul edebilir. Yabancı öğrenciler, devlet okullarının tümüne ve özel okulların büyük bir kısmına kayıt olabilirler. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrencilerin kayıtlarını kabul ederler.

Avustralya Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.

Üniversite Eğitimi Süresince Çalışma Olanakları:

Avustralya’da öğrenci vizesi alındığından itibaren çalışma izni başlar. Öğrenciler haftada 20 saat, tatillerde haftada yaklaşık 35 saat çalışma olanağına sahip olurlar.