Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:08

Okul Görselleri

tru - tantm toplants.jpg

Bizden Haberler

Reklam

ALMANYA

Almanya‘da Lisans Eğitimi 3-4 yıl sürer. Almanya üniversitelerinin büyük bölümünde eğitim dili Almancadır, ancak son zamanlarda pek çok üniversitede İngilizce dilinde yüksek lisans ve doktora programları verilmektedir. Ayrıca bazı özel üniversiteler İngilizce dilinde de eğitim verirler. 

Almanya’da 1999 yılından önce lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimi ayrımı yapılmaksızın öğrenciler 4 ya da 5 yıl eğitim görerek yüksek lisans diploması ile mezun olabiliyorlardı. Bu tarihten sonra lisans eğitimi ile yüksek lisans eğitimi ayrılmış olup, lisans eğitimi 3-4 yılda tamamlanırken, yüksek lisans eğitimi 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Almanya üniversite sisteminde 2 farklı yapı bulunur. Akademik ve araştırma ağırlıklı olan üniversiteler ile “Fachhochschule” olarak bilinen uygulamalı üniversitelerdir. Fachhochschule, ağırlıklı olarak pratik bilgiye dayalı eğitim verir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- Almanca / İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- Almanca / İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- Almanca / İngilizce Yeterlilik Belgesi (TestDaF / GOETHE / TOEFL / IELTS / SAT)*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6-Transkript – Lise derslerinin not dökümü (Almanca / İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (Almanca / İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

8- YGS sonuç belgesi

9- İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

10- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

11- Üniversite programı başvuru formu

12- Banka hesap bilgileri

Alman Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

Almanya’da üniversitelere başvuru 2 şekilde yapılır. Öncelikle başvuruda bulunulan üniversitenin Asist üyesi olup olmadığı araştırılıp, başvuru işlemi bu sonuca göre yapımalıdır.

Doğrudan Başvuru: Öğrencinin Alman Üniversitelerine başvuru yapabilmesi için, öncelikle Türkiye’de YGS’ ye girerek 4 yıllık bir lisans programını kazanmış olması gerekir. Lisans programlarına kabul için Almanca dil bilgisi TestDAF ile belgelenmelidir. Bu sınav skorunda başarılı olan öğrenci rahatlıkla üniversitelerden kabul alır. Bazı üniversiteler Almanca dil bilgisi istemez. Öğrenci ilk yılında üniversite bünyesinde Almanca dil eğitimi alır sonra üniversiteye devam eder. Türkiye’de Almanca eğitim veren Alman ve Avusturya Liseleri öğrencileri Sprachdiplom sahibi oldukları için doğrudan Alman üniversiteleri tarafından kabul edilirler. Almanya’da üniversite eğitimi ücretsizdir. Bazı eyaletlerdeki üniversiteler eğitim dönemi için 500 € harç alırlar.

Uni-Assist Üyesi Olan Üniversiteler: Bu üniversitelere başvurular Asist üzerinden yapılır, bu hizmet ücrete tabidir. Asist, başvuruda bulunan öğrencinin diplomasını değerlendirir ve ilgili üniversitelere yönlendirir. Hizmet ile ilgili tutar, öğrenci tarafından Asist hesabına yatırılır.

Türkiye’de 2 yıllık bir üniversiteyi tamamlamış olan ön lisans mezunu, İngilizce veya Almanca dillerinden birini akademik seviyede bilen öğrenci, hiçbir sınava tabi tutulmadan ön lisans eğitimini lisans eğitimine tamamlayabilir. Bazı üniversitelerde zorluk olabilir, öğrencinin Türkiye’de aldığı dersler kabul edilmeyip, 1. sınıftan eğitimine alabilirler.

Almanya’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik yıl iki döneme ayrılır: Kış dönemi Ekim - Ocak arasında, yaz dönemi Mart - Haziran arasındadır.

Alman Üniversitelerinin Akreditasyonu

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.

Üniversite Eğitimi Süresince Çalışma Olanakları:

Almanya’da üniversitede okurken yılda, 180 yarım gün veya 90 tam gün çalışma izni vardır. Bazı büyük firmaların Ferienjob (tatil işi) dedikleri öğrencilere yönelik iş olanakları bulunur. Ayrıca, eğitim yaptığınız üniversitenin kütüphanesi veya dışarıda cafelerde iş olanakları da vardır. Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, artıdan 1 yıl oturma izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir, dilerse oturma iznini uzatabilir. Bu süre zarfında uygun bir iş bulduğunuzda Almanya’da oturma izni, Almanya’da çalışma iznine dönüştürülebilir.

 

Alman Konsoloslukları öğrenci vizesi başvurularında Almanya’daki herhangi bir üniversiteye ön kayıt yapıldığına dair belge isterler. Ancak birçok üniversite bu tür belgeyi vermez. Eyaletlere göre farklı uygulamalar vardır. Üniversiteler Almanca dil seviyesi yeterli öğrencilere ön kayıt yaparlar ve Öğrenci Vizesi alınır. Dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler için, öncelikle dil eğitimi alacaklarından Öğrenci Adayı Vizesi verilir.