Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:07

Okul Görselleri

gc - alk blm restoran bar.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Kanada'da Üniversite / Lisans Eğitimi

Kanada’da üniversiteler ülkenin hemen her bölgesinde, şehir merkezleri ve şehir dışında bulunur. Kanada’da ki üniversitelerin eğitim ve araştırma konularında oldukça başarılı olduğu bilinir, çoğunlukla devlet tarafından finanse edildiği için eğitim kalitesi yüksektir. Üniversitelerde eğitim Full-Time ve Part-Time olarak da verilir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT) *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6- Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

8- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9- Üniversite programı başvuru formu

10- Banka hesap bilgileri

Kanada Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

Öğrenciler, üniversitelere tek tek başvuruda bulunurlar. Üniversitelerin giriş koşulları farklılık gösterir. Genelde aranan koşullar, öğrencinin akademik başarısı ve sosyal, kişisel özellikleridir.

Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Bu nedenle her iki dilde de eğitim alınabilir. Yabancı öğrenciler İngilizce eğitim almak istiyorlarsa TOEFL / IELTS sonucunu başvuruda bulundukları üniversiteye bildirirler. Bazı üniversiteler sınav sonucu olmayan öğrencilere kendileri sınav yaparak kabul ederler. Fransızca için de üniversiteler öğrencilere kendileri sınav yaparlar. Kanada da bir üniversiteye kabul edilmeniz için iki dilinizin de iyi derecede olması şart değildir.

Öğrencinin lisans eğitiminin bir veya iki sömestresini Kanada’da, geri kalanını ise kendi ülkesinde tamamlama olanağı vardır. Ya da bunun tersi lisans eğitimine kendi ülkelerinde başlayıp, Kanada’da tamamlamaları mümkün olabilir. Her iki durumda da eğitim almak istediğiniz üniversiteye ve kendi üniversitenize program denkliği konusunda danışmanız gerekir.

Community College’den 4 Yıllık Üniversitelere Transfer: Üniversite kolejleri Kanada'daki üniversiteler ile kolejler sisteminin birleşimidir. Öğrencilere hem üniversite diploması, hem kolej diploması, sertifika programı verirler. Öğrencilerin English as a Second Language (ESL) İngilizce programlarını da kapsayan zengin program seçenekleri vardır. Öğrenciler lisans eğitimini almak istiyorsa ilk iki yılını Community College’de okuyup kredi tamamlayıp; lisans programının iki yılını okumuş gibi geçiş yapabilirler. Burada önemli olan kredi aldıkları derslerin, okumak istedikleri lisans programı için uygun olmasıdır. Community College’e girebilmek için öğrencinin 18 yaşında olması, İngilizcesinin iyi olduğunu belgelemesi gereklidir. Kanada'da ortaokul ya da lise dengi bir okul bitirmesi, zorunlu derslerin alınması istenir.
Kanada’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi: Kanada’da eğitim yılı Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı üniversitelerde sömestr veya bütün derslerin yaz aylarında da alınabileceği trimester sistemi vardır. Kanada için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur, her üniversite kendi kabul koşullarını kendisi belirler.

Kanada Üniversitelerinin Akreditasyonu: Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.