Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:40

Okul Görselleri

gc - optik blm.jpg

Bizden Haberler

Reklam

İsviçre’de Üniversite / Lisans Eğitimi

İsviçre’de lisans eğitim süresi 4-6 yıl olabildiği gibi, temelde 3 yıl sürer. Bu süre seçilen bölüme göre farlılık gösterir. Yüksek öğrenim hizmeti veren kurumların hepsi devlete ait olmakla birlikte özel kurumlarda bulunur. Öğrenciler, okullar ve bölümlere tek tek başvuruda bulunurlar. Üniversitelerin giriş koşulları farklılık gösterir. Genelde aranan koşullar, öğrencinin akademik başarısı ve sosyal, kişisel özellikleridir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6-Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

8- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9- Üniversite programı başvuru formu

10- Banka hesap bilgileri

İsviçre Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

Akademik ve dil seviyesi yeterli düzeye sahip olan öğrenciler başlamak istedikleri dönemden en az 6-8 ay öncesi tüm evraklarıyla birlikte lisans eğitimi için başvuru yapabilirler. Öğrencinin tüm belgeleri eksiksiz olduğunda, başvuru yapılan üniversitelerden kabul geldiğinde üniversite seçimi yapılır.Öğrencinin dil seviyesi yeterli değil ise, 1 yıl hazırlık okuyarak dil eğitimini tamamlar.

İsviçre’de Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik yıl iki döneme ayrılır: Kış dönemi Ekim - Şubat arasında, yaz dönemi Mart - Temmuz arasındadır. İsviçre üniversiteleri genellikle; Temel öğrenim, Birinci derece derinlemesine çalışmalar, Uzmanlaşma aşaması gibi bölümlerine ayrılır. Öğrencilerin üniversitelerden mezun olabilmeleri için 6-12 hafta arasında tez hazırlamaları gerekir.

İsviçre Üniversitelerinin Akreditasyonu

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.