Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:06

Okul Görselleri

gc - similasyon odas.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Macaristan’da Üniversite / Lisans Eğitimi

Macaristan 2004 yılında AB ülkeleri arasına girmiş ve AB fonlarından aldığı desteklerle eğitim alanlarında büyük ilerlemeler göstermiştir. Macaristan Ünivesitelerine başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler, Türkiye’de LYS sınavında barajı geçtikten sonra lise diplomaları ile Macar Üniversitelerine kayıt yaptırabilirler. Macaristan üniversitelerinde eğitim almanın maliyetleri Türkiye’deki özel üniversitelere yakın maliyetlerdedir. Ayrıca Macaristan’da eğitim almanın en güzel yanlarından birisi de Schengen vizesi ile Avrupa’da birçok ülkeye yakınlığı sebebiyle ulaşabilme şansıdır..

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik Fotokopisi

2. En az 2 Yıl Geçerli Pasaport (varsa eski pasaport)

3. İngilizce Olarak Hazırlanmış Özgeçmiş

4. İngilizce Olarak Hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış Referans Mektubu

5. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS)

*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6. Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7. Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

8. İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arası kompozisyon (Essay)

9. Niyet Mektubu (Letter of Intent)

10. Üniversite Programı Başvuru Formu

11. Banka hesap bilgileri

12. Sabıka Kaydı

13. Sağlık Raporu

Macaristan Üniversiteleri’ne Başvuru ve Yerleşme Koşulları:

Macaristan üniversitelerine yabancı öğrenciler için başvuru şekil standart olarak iki aşamada üniversite hazırlık programı olarak sunulur. Hazırlık programına kabul edilmeden önce öğrenciler üniversite yetkililerinin kontrolünde zor olmayan bir ön sınava tabii tutulurlar. Bu sınav sosyal bölümlerde, yazılı ve sözlü olarak yapılır.

Tıp bölümünde doğrudan mülakat ile İngilizce seviyesinin yanı sıra Biyoloji, Fizik ve Kimya derslerinin de bilgileri kontrol edilir. Mülakatta istenen başarıyı gösteren öğrenciler dilerse Eylül ayında üniversitede düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavını geçen öğrenciler hazırlık okumadan ilgili bölüme başlayabilirler.

International Foundation Year: Tıp ve diğer dallar olarak 2 farklı üniversiteye hazırlık programı sunulur.

Macaristan Üniversitelerinde eğitim dili İngilizcedir. İngilizce seviyesinin en az B1 (Intermediate) olması istenir. İngilizce seviyeleri Foundation programına katılacak kadar yeterli olmayan öğrenciler, Yoğun İngilizce Eğitim kurslarına katılarak gereken seviyeye ulaştıktan sonra eğitimlerine başlarlar.

Macaristan’da Ders Yılı, Süresi ve İşleyişi:

Macaristan üniversitelerinde lisans bölümleri 3 yıldır. Bazı bölümler 3,5 yıl sürer. Master programları ise 2 yıl sürmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş hekimliği ve Eczacılık 5 yıldır.

Çalışma Hakkı:

Master öğrencileri için eğitimleri bittikten sonra 2 yıl tam zamanlı çalışma izni verilir.

Macaristan Üniversitelerinin Akreditasyonları:

 

Başvuruda bulunduğunuz üniversitelerin YÖK denkliklerinin onayının olup olmadığını YÖK‘ün resmi Web sitesinden sorgulanarak öğrenilir. Sorgulama sonucuna en geç bir ay içinde resmi yanıt alınır.