Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:38

Okul Görselleri

niagara park.jpg

Bizden Haberler

Reklam

 

İngiltere’de Üniversite / Lisans Eğitimi


İngiltere’de Üniversite sistemi, Lisans (undergraduate) ve Yüksek Lisans (postgraduate) şeklinde ayrılır. Lisans eğitimi normal olarak üç yıl sürer. Özel alan lisans derecesi (honours) için öğrenciler okudukları konu üzerinde uzmanlaşma hızlarını artırmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ders alırlar. Yeni üniversitelerin birçoğunda eski üniversitelere göre kabul şartlarında daha esnek davranmaktadır. İngiliz üniversiteleri öğrencilerin düşünme, karar verme ve araştırma yapmaları alanlarında eğitilmelerine olanak sağlar. İngiltere Üniversiteleri verdikleri eğitimin kalitesi ile ün yapmış ve saygınlık kazanmıştır. Bu kurumların verdikleri dereceler tüm dünya tarafından tanınır. Bu okullardan alınan diplomalar iş yaşamında başarının kapısını açarken, başvuruda bulunduğunuz şirketlere konuya hakim olduğunuzu ve iyi düzeyde İngilizce bildiğinizi gösterir. Kıyaslama yapıldığında, İngiltere'deki Üniversite programları Amerikan Üniversitelerine göre daha kısa sürelidir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1- Kimlik fotokopisi

2- Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4- İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5- İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)

*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6- Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7- Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

8- Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9- Üniversite programı başvuru formu

10- Banka hesap bilgileri

İngiltere Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler ve yabancı öğrenciler için farklılık gösterir. Yabancı öğrencilerin lise diploması almış olmaları İngiltere’de bir üniversiteye yerleşmeleri için yeterli değildir. Üniversitelere girebilmek için 2 akademik yıl devam eden A-Level (Advanced Level) diploması veya 1 akademik yıl International Foundation Year kurslarında eğitim almaları zorunludur.

A-Level: (Advanced Level) İngiliz eğitim sistemine göre liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildir. Hangi üniversitede, hangi bölümde okuyabileceğini saptamak için bir ön eğitimden geçmesi gereklidir. 2 yıl süren A-Level süresince öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme göre 3 veya 4 yoğun ders programı alır. Öğrencinin yıl içindeki başarısı, proje çalışmalarının sonucu, her yıl Haziran ayında yapılan sınavlarla ölçülür, sınav sonuçları Ağustos ayında açıklanır. Sınav sonuçları üniversiteye girmesinde yeterli olmayan öğrenciler Ocak ayında tekrar sınava girebilirler ve bu sınav sonuçları Mart ayında açıklanır. A-Level eğitimini tamamlayan öğrenciler, üniversitelere yerleştirilirler. Öğrencinin başarı notu ne kadar yüksekse, o kadar iyi bir üniversite tarafından kabul edilir. A-Level sınavları Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen bağımsız komiteler tarafından incelenir. Sınavlar ders bazlı değil modül bazlıdır. Her ders, o dersin farklı alt dallarına göre 3 veya daha fazla modülden oluşur. Öğrencinin her modüldeki başarısı ayrı ayrı ölçülür. A-Level eğitimleri Sixth Form College denilen kurumlar tarafından verilir. Bu kurumların seçimi yapılırken, önceki yıllarda Cambridge, Oxford gibi iyi üniversitelere yerleştirdikleri öğrenci listesi göz önüne alınmalıdır.

Foundation Kursları: Temel veya geçiş kursları olarak adlandırılır. Gerekli yeterliliğe sahip olmayan öğrencilerin üniversite eğitimine devam etmelerine olanak sağlayan bu program, A-Level’dan daha yoğun olup 1 yılda tamamlanır. 1 yıllık Foundation Kurs eğitimi ile 3 yıllık üniversite eğitimi toplam 4 yılda lisans mezuniyetini sağlar. Ancak İngiliz üniversitelerinin hepsi Foundation eğitimini yeterli kabul etmez, bu eğitimi kabul eden üniversitelerin seçimi önceden programlanmalıdır.

IB - Uluslararası Bakalorya: Uluslararası yeterlilik derecesi olup, İngiltere ve birçok ülkede üniversite giriş standardı olarak kabul edilir.

Başvuru İşlemleri: Öğrencilerin Eylül veya Ekim aylarında programlara başlamaları için bir önceki yılın sonbahar aylarında başvurularını yapmış olmaları gerekir. Üniversitelere doğrudan başvuru yapmaya vasıfları yeterli olan öğrencilerin başvuruları (UCAS) aracılığıyla yapılır. UCAS, başvurunuzu seçtiğiniz okullara iletir. Bir üniversite ya da yüksekokul, öğrencisinin A-Level ya da eşdeğeri sınavlarda belli notları almış olması şartına bağlı olarak öğrenciyi kabul eder. Başvurulan üniversite ya da yüksekokul öğrenciyi kabul etmezse, UCAS başvuruyu hala açık yeri olan diğer öğretim kurumlarına yönlendirir. Dolayısıyla UCAS aracılığıyla aynı anda 5 üniversiteye kadar başvuru yapılabilinir. Öğrencinin İngiltere’deki üniversitelere kabul edilmesi için 2 şart aranır. Akademik başarı ve İngilizce yeterlilik.

Akademik Başarı: Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden diğerine, bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Türkiye ve İngiltere eğitim sistemi farklı olduğundan, lise diploması İngiltere'deki üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemekle birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma ile üniversiteye girilebilir. Üniversiteler değerlendirmelerinde, İngilizce yeterlilik ve Lise (transkript) notlarının yanı sıra öğrencilerin okullarından aldıkları referans mektupları ve öğrencilerin UCAS formunda yazmış oldukları kompozisyonlar da belirleyici rol oynar. Bütün üniversitelerde genel olarak A-Level sınav dereceleri temel alınır. A-Level'a eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Bakalorya gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

İngilizce Yeterlilik: İngiltere'de üniversite eğitimi alabilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler öğrencilerin hazırlık bölümlerine kabul için minimum IELTS 4.5 veya 5.0, TOEFL 70, lisans programlarına kabulü içinse IELTS 6.0 veya TOEFL 213 veya “paper based” 550 isterler.
Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English (CPE) ve Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) sınavlarını da kabul etmektedir.

Şartlı Kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olması, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olması vb.) şartlı kabul verilir.

Doğrudan Yerleştirme: Öğrenciler akademik başarı ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, yeterli görüldüğünde üniversitelere doğrudan yerleştirilmeye hak kazanırlar.

İngiltere’de Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: İngiltere'de akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlar. Öğrencilerin üniversitelere kabul edilebileceği farklı tarihler olabilir. Çünkü bazı yüksek öğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde başlayabilirler. İngiltere'de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Her bir dönem 10-14 hafta uzunluğundadır. Noel ve Paskalya tatilleri ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiltere Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.