Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:35

Okul Görselleri

gc - alk blm restoran bar.jpg

Bizden Haberler

Reklam

İtalya’da Üniversite / Lisans Eğitimi

İtalya dünyaca ün yapmış saygın üniversitelere sahiptir. Sosyal bilimlerin tüm alanlarında Bologna Üniversitesi ve Roma Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik alanlarında Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino, Ekonomi alanlarında Boccini Üniversitesi en ünlü üniversitelerdir. İtalyan Devlet Üniversiteleri diplomaları YÖK tarafından tanınır ve tüm dünyada geçerlidir. İtalyan üniversitelerine girebilmek için üniversite sınavında barajı geçmiş olmak gereklidir. Buradaki üniversitelerden Türkiye’deki ve diğer ülkelere yatay geçiş imkanı vardır. Öğrenciler geçemedikleri dersler için yıl içinde bir kez sınava girebilirler. İtalya’daki Tasarım Akademilerinde yaratıcılık ve orijinallik hedeflenir. Tasarımlarda teknolojiden oldukça yararlanılır. İtalyan tasarımlarının en önemli özellikleri kullanılabilinir olması, göze hitap etmesi, fonksiyonel olmasıdır. İtalyan tasarım akademileri ülkede düzenlenen workshoplar, fuarlar, sergiler, defileler ve seminerler tasarım eğitiminin tamamlayıcı faktörleri olarak değerlendirilir ve öğrenciler aktif olarak katılırlar. İngilizce ya da İtalyanca eğitim seçenekleri bulunur. Üniversiteler sektörün lider firmaları tarafından desteklenir ve büyük firmalar staj ve proje çalışmaları yapma imkanı sunarlar. İtalyanlar kültür ve insan ilişkileri olarak Türklere biraz benzerler, sıcakkanlı ve cana yakın insanlardır.

Staj Programları: İtalya’da staj yapmak için orta düzeyde İtalyanca bilmek gereklidir. İtalyanca kursunu tamamladıktan sonra seçilen alanda staj programına başlanabilinir. İtalya’da staj programlarının süresi 3 aydır. 4 hafta İtalyanca kursu + 8 hafta staj olarak yapılır. Stajlar 8 – 12 – 16 hafta olarak seçeneklerle sunulur. Program sonunda öğrenciler sertifika almaya hak kazanırlar. İtalyan Dili ve Edebiyatı öğrencileri için, İtalya’da ünlü dil okullarında staj yapabilme imkanı da sağlanır.

Staj Alanları:

İthalat – İhracat

Turizm – Seyahat Acenteliği

Mimarlık

Tasarım

Moda

Restoran

PR Marketing

Fotoğrafçılık

Tekstil

Denizcilik

El sanatları ( seramik – heykel )

Restorasyon

Mimarlık veya Hukuk bürolarında staj

İtalya’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: Akademik yıl 2 dönemden oluşur. Birinci dönem Eylül ve Ekim aylarında başlayıp Şubat ayında, ikinci dönem Şubat ayında başlayıp Temmuz ayında biter. Başlangıç tarihleri üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermekle birlikte, her dönem yaklaşık 20 haftadır.

İtalya Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.

Üniversitelere Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. ÖSS sonuç belgesi

4. Yeterli İtalyanca bilgisi (her üniversite tarafından istenmez)

5. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

6. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

7. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS)                                                              *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için: 8.  Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İtalyanca çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)                                                              *Orta öğrenimden mezun öğrenciler için: 9. Diploma (İtalyanca çevirisinin Noter’den onaylı olması)

10. İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)                         11. Niyet Mektubu (Letter of Intent)                                                                          12. Üniversite programı başvuru formu                                                                 13.Banka hesap bilgileri                                                                                             14. Sağlık Sigortası

15. Bölümlere Göre Gerekli Evraklar