Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:39

Okul Görselleri

ilac - toronto bilgisayar odas.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Yeni Zelanda'da Üniversite / Lisans Eğitimi

Yeni Zelanda eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemine benzemektedir. Tüm üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verilir. Lisans programları genelde 3 yıl sürer.  Ancak bazı fakültelerde eğitim süresi altı yıla kadar uzayabilmektedir. Yeni Zelanda eğitim sistemi hem yüksek kalite standartları, hem de öğrenciler için uygun yaşam koşulları dolayısıyla, uluslararası arenada kendini kabul ettirmiştir. İngiliz eğitim sistemine dayalı bir temele sahip olduğu için Yeni Zelanda’da lisans eğitimi alan öğrenciler, lisansüstü eğitimlerine, ister burada isterlerse İngilizce konuşulan başka bir ülkede rahatlıkla devam edebilirler. Üniversitelerde Sanattan Bilime, Ticaret ve Pazarlamadan Mühendislik bölümüne kadar pek çok alanda eğitimler verilir. Her üniversitenin popüler olduğu bir ya da birden çok alanı bulunur. Yeni Zelanda üniversitelerinin tamamı dünyada ilk 500 içerisinde yer alır. Bunlardan Auckland Üniversitesi ve Otago Üniversitesi, 2008 yılında dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında gösterilmiştir.

Yeni Zelanda üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin sahip olmaları gereken en önemli koşul iyi derecede İngilizce bilmektir. Lisans programları için gerekli üniversitelerin talep ettikleri skor IELTS 6.0 veya TOEFL 550 düzeyidir. Lisansüstü programlar için daha ileri düzeyde İngilizce bilgisi istenir. Bu da genellikle IELTS 6.5 ya da TOEFL 600 puandır. Lisans programlarına başlayabilmek için öncelikle en az lise mezunu olmak şartı aranır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5. ÖSS sonuç belgesi

6. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)                                                      *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

7. Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)                                                     *Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

8. Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması

9. İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

10. Niyet Mektubu (Letter of Intent)

11. Üniversite Başvuru Formu ve Kabul Mektubu

12. Banka hesap bilgileri

13. Masrafları karşılayacak sponsor

14. Okul harcının bir bölümünü ve sağlık sigortasının ilk taksit ödeme makbuzları

Yeni Zelanda’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: Yeni Zelanda'da eğitim yılı Kuzey Yarım Küredeki Kanada, Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkelerinden farklı olarak Şubat ya da Martaylarında başlar. Şubat ayından Kasım ayına kadar devam eden eğitim yılı yabancı öğrencilerin son başvuru tarihi Ekim ayı içerisinde yapılır. Yılsonu tatili ise Kasım ile Şubat ayları arasındadır. Bazı üniversiteler ve meslek yüksek okulları sömestre arasında da öğrenci kabul edebilir.

Yeni Zelanda Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.