Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:05

Okul Görselleri

gc - diilik blm.jpg

Bizden Haberler

Reklam

 

Dil Okulları

Yurtdışındaki dil okulları, öğrenilmekte olan dilin yaşayarak ve konuşarak gelişmesine katkıda bulunur. Dil öğrenimi sadece sınıf içerisinde ders anlatımı, testler, ödevler ile sınırlı değildir. Gidilen ülkede yaşanılacağı için dil öğrenimi verimli ve hızlı olacağı gibi, kelimelerin telaffuzu da doğru bir şekilde öğrenilir. Genelde, İngilizce için Elementary (başlangıç), Intermediate ve Upper-Intermediate (orta), Advanced (ileri) seviyelerinde programlar bulunurken, özel bir alanda dil yeteneğini geliştirmek isteyenler için de turizm, tıp, iş, hukuk, dil öğretmenliği vb. programlar da dil okulları tarafından sunulur. Yurtdışından alınan bitirme sertifikası, eğitim, kariyer ve günlük yaşantıda öncelik ve kolaylık sağlar.

Yurtdışında dil eğitimi almak istediğinizde, öncelikle hangi dil olduğu belirlenmelidir. Daha sonra planlanan tarih aralığı, öngörülen bütçe, tercih edilecek ülke, şehir, okul, program ve konaklama hakkında adım adım karar verilmelidir. Ana başlıklar konusunda tercihler yapılırken iklim koşulları, şehrin büyüklüğü, sosyal yaşantı, yaşam maliyeti, bölgenin konuşma aksanı, okulun kalitesi, programın içeriği, okulun kampüs olanakları, konaklama türü ve maliyetleri de göz önüne alınmalıdır. Avantaj ve dezavantajlar öngörülerek son karar verilmelidir. Öğrencinin beklentisini en iyi karşılayan program seçilmelidir.

Yurtdışında alınacak dil eğitimi; Genel program, Yoğun program, Mesleki program gibi farklı alanlardadır.

Yabancı dil eğitimi, dil okullarında, kolejlerde ve üniversite bünyelerinde verilir. Sundukları programlar ve konaklama alternatifleri öğrencinin tercihinde önemli rol oynar.

Genel İngilizce Eğitimi; Türkiye’den en yaygın olarak tercih edilen program Genel İngilizce eğitimidir. Öğrenciler bu programlar ile İngilizce seviyelerini geliştirmeyi hedeflerler. Program içeriğinde okuma, yazma, dinleme, konuşma, dil bilgisi ve kelime dağarcığı ile ilgili dersler bulunur.

Öğrencilerin İngilizce seviyeleri orta düzeyin üzerinde ise, Akademik İngilizce, Sınav Hazırlık Programları, İş İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, Tıp İngilizcesi gibi özel amaçlara dönük programlara katılabilirler.

Teacher Training; İngilizce Öğretmenliği yapanların ya da bu mesleğe yeni başlamak isteyenlerin tercih ettiği dil eğitimidir. Yabancı dil seviyesine göre uzun veya kısa süreli programlar bulunur.

TEFL - Teaching English as a Foreign Language: Bu program, ana dili İngilizce olmayan bir ülkede verilen İngilizce eğitimini kapsar.

TESOL - Teaching English to Speakers of Second or Other Languages: Bu program, ana dili İngilizce olmayan bir ülkede verilen İngilizce eğitimini kapsar.

TESL - Teaching English as a Second Language: Bu program, ana dili İngilizce olan bir ülkede yabancılara verilen İngilizce eğitimini kapsar.

TEAL – Teaching English as an Additional Language: Bu program, ana dili İngilizce olan bir ülkede yabancılara verilen İngilizce eğitimini kapsar.

CELTA - Certificate in English Language Teaching to Adults: Cambridge Üniversitesi’nin bölümü olan Cambridge ESOL tarafından organize edilir. CELTA programını veren özellikle İngiltere’de çok sayıda okul bulunmaktadır. İngilizce Öğretmenliği deneyimi çok az ya da hiç olmayanların tercih ettiği programdır.

DELTA - Diploma in English Language Teaching to Adults: Cambridge Üniversitesi’nin bölümü olan Cambridge ESOL tarafından organize edilir. İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun ve en az 2 yıllık İngilizce Öğretmenliği deneyimine sahip öğretmenler için uygun bir programdır. 3 modül olarak verilir, modüller farklı zamanlarda alınabilir.

Executive Programlar; Üst düzey profesyonel yöneticiler için hazırlanmış programlardır. Program süresi kısa tutulup, ders saatleri yoğunlaştırılmıştır. Katılımcılar az sayıda olabildiği gibi, birebir dersler şeklinde de olabilir.

Akademik Yıl İngilizce; Okuma, konuşma, yazma ve dinleme alanlarında akıcılık kazandıran, değişik aksanlarda konuşulan İngilizceyi rahatlıkla anlayabilmeyi sağlayan programdır. Bir sömestre (20-24 hafta) ya da bir akademik yıl (30-36 hafta) olarak uygulanır. Öğrenciler, bu program ile uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarına hazırlanmış olurlar. Bazı dil okulları, akademik yıl İngilizce programını bitiren öğrencilere üniversiteye yerleştirme hizmeti de vermektedir.

Yoğun İngilizce; Bu programın içeriği Genel İngilizce programı ile aynıdır, farkı daha az zamanda daha hızlı öğrenmeyi hedefler. Genel İngilizce programlarındaki ders saatine ilave günde en az 2 saat daha eklenir.

Birebir İngilizce; Yabancı dili öğrenmenin, geliştirmenin en hızlandırılmış şeklidir. Öğrenciler ders saatlerini ve dersin içeriğini kendi ihtiyaçlarına göre belirleyebilirler.

İş İngilizcesi; Bu program iş ortamında İngilizce iletişimi etkin bir şekilde kullanmayı hedefler. Yazma alıştırmaları, sunumlar, teknik kelime dağarcığı, e-posta ve iş mektubu yazımı, telefon görüşmeleri, diyaloglar gibi iş ortamında gerekli iletişimi sağlar.

Hukuk İngilizcesi; Yurtdışı firmalarla çalışan Türk firmaları, İngilizce dilini hukuk alanında kullanabilen avukat ve hukukçulara gerek duyarlar.
Günümüzde bu açığı kapatabilecek eğitim programları, yurtdışındaki okullar tarafından sunulmaktadır. Hukuk İngilizcesi kursları, sözleşme maddeleri hazırlama, danışma mektubu yazma alıştırmaları, örnek olay incelemeleri, kanuni vaka analizleri, iletişim stratejileri, toplantı teknikleri ve müzakereler gibi hukukçular için gerekli bölümlerden oluşur.

Almanca Dil Eğitimi; Almanca İngilizce’den sonra iş dünyasında en çok kullanılan dildir. Bu nedenle Türkiye’den özellikle mühendislik ve hukuk alanlarında çalışan profesyoneller Almanca öğrenmek için Almanya’ya gitmeyi tercih ederler. Frankfurt, Düsseldorf, Berlin, Münih gibi şehirlerde dil okulları yoğundur.

Fransızca Dil Eğitimi; Fransızca, İspanyolca’dan sonra en çok konuşulan dillerden birisidir. Kanada, Belçika ve İsviçre’nin de resmi dillerinden olup, Avrupa Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Birleşmiş Milletler gibi organizasyonların da resmi dilidir.

İspanyolca Dil Eğitimi; İspanyolca sadece İspanya’nın resmi dili değildir. Güney Amerika ülkelerinin de resmi dilidir. Madrid ve Barselona öğrencilerin dil eğitimi için en çok tercih ettikleri şehirlerdir. İspanyolca uluslararası iletişimde en çok kullanılan ikinci dildir ve Birleşmiş Milletler in resmi dillerinden bir tanesidir.

İtalyanca Dil Eğitimi; Türkiye ve İtalya arasında her geçen gün daha da yoğunlaşan ekonomik ve sosyal ilişkiler, ülkemizde İtalyanca’nın önemini artırmaktadır. Tasarım, moda, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında eğitim almak isteyen öğrenciler için İtalya oldukça tercih edilen bir ülkedir. Özellikle bu alanlarda eğitime başlamak isteyenler İtalyanca’yı öğrenmeleri gerekir.

Rusça Dil Eğitimi; Avrasya'da yaygın olarak konuşulan ve Slav Dilleri arasında en yaygın olan dildir. Gelişen teknoloji, artan iletişim ve Rusya’da yeni iş projelerinin oluşması, güney sahillerine gelen turist sayısının artışı Rusça’yı günümüzde popüler diller arasına taşımıştır.

Çince Dil Eğitimi; Çin, günümüzde dünya çapında sanayi vb. alanlarda gelişmeler gösterirken Çince de öğrenilmesi gereken diller arasında yer almaya başlamıştır. Dolayısıyla Türkiye’de de Çince bilen çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler; Gidilecek ülkeye, seçilecek dil programının süresine göre değişiklik gösterir.