Buradasınız:

25 -February -2018 - 16:36

Okul Görselleri

toronto bilgisayar odas.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Malta’da Üniversite / Lisans Eğitimi

Malta üniversitelerine başvuruda bulunan öğrenciler İngilizce dil kursunu başarı ile tamamladıktan sonra isterlerse üniversite eğitimine devam edebilirler. Malta üniversitelerinde sınav ve eğitim programlarında İngiltere model olarak alınmıştır. Ancak son zamanlarda Malta hükümeti eğitim sisteminde bazı değişiklikler yapmaya başlamıştır. Malta üniversitelerinde eğitim dili İngilizcedir. Dil yeterliliği için TOEFL, IELTS ve CAMBRIDGE sertifikaları kabul edilir. Malta üniversiteleri lisans eğitimi için Malta ve AB üyesi ülkelerin vatandaşlarından okul ücreti almaz, diğer ülkelerden gelenler ücret ödemek zorundadır. Eğitim ücretleri oldukça ekonomiktir. Türkiye’de üniversite sınavını kazanan herkes bir Malta üniversitesinde istediği bölüme kayıt yaptırabilir. Türkiye’de ÖSS barajını geçen her öğrencinin Malta da okuma şansı vardır. Bunun için TOEFL veya IELTS İngilizce yeterlilik sınavından yeterli puanın alınması gereklidir. Malta üniversitelerinde eğitim için 4 yıllık bir liseden mezun olmak gereklidir. 3 yıllık bir liseden mezun olan öğrenciler üniversite tarafından 1 yıllık bir hazırlık programına dahil edilirler. ÖSS sınavında barajı geçmek ve İngilizce yeterlilik sınavında hazırlık için IELTS 5,5 lisans için ise 6.0 puanı istenir. İngilizce dil seviyeleri yetersiz olan öğrenciler için en az 6 aylık dil kursu önerilir. Bu kurs Malta’daki dil okullarının yanı sıra üniversite bünyesinde de alınabilir.

Üniversitelere Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. ÖSS barajını geçtiğini gösteren sınav sonuç belgesi

4. Sağlık raporu

5. Başvuru ücreti

6. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

7. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

8. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)                                                      *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

9.  Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

10.Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

11. İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

12. Niyet Mektubu (Letter of Intent)

13. Üniversite programı başvuru formu (2 adet)

14. Banka hesap bilgileri

Malta’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: Malta'da akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlar ve Haziran ayında biter. Ekim dönemi için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin en geç 15 Mayısta başvurularını üniversitelere göndermiş olmaları gerekir.

Malta Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.