Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:05

Okul Görselleri

gc - moda tasarm blm.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Hollanda’da Üniversite / Lisans Eğitimi

Hollanda üniversiteleri ayrılan kaynaklar bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alır. Üniversitelere başvurabilmek için İngilizce yeterlilik sınavından TOEFL 550 veya IELTS 6.0 alınması gereklidir. Yabancı dil seviyesi TOEFL 500 veya IELTS 5.5 olan adaylar üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümüne katılabilirler. Hollanda üniversitelerine başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler bir yıllık yaşam masraflarını belgeleyip üniversiteye göndermeleri, vize işlemlerinin üniversite tarafından yapılmasına olanak sağlar. Böylelikle vize işlemlerinde sorun yaşanması minimize edilir. Hollanda’da genel olarak 13 tane üniversite bulunur. Leiden Üniversitesi Hollanda’da kurulan ilk üniversitedir. En kapsamlı ve büyük üniversite ise Amsterdam ve Utrecht Üniversiteleridir. Hollanda’da 13 üniversite olmasına rağmen, 65 HBO (Meslek Yüksek Okulu) mevcuttur, buralarda öğrenciler mesleki bakımdan eğitilirler. Mesleki eğitimin yanı sıra teorik eğitim verilir. Bu yüzden HBO’lar la üniversiteler birbirlerine yaklaşmaktadır. HBO’dan alınan bir diploma aynı zamanda üniversitelerde de geçerlidir. Böylelikle yatay geçişlerde sorun yaşanmaz. Başvuru yapılmadan önce HBO’dan okumak istenen bölümün olup olmadığının öğrenilmesi gereklidir. HBO’ların iş dünyasının gereksinmelerine göre biçimlendirilmesi mümkündür.

Açık Öğretim Üniversiteleri: Hollanda’da en yaygın öğrenim sistemi olan açık öğrenim Full-time okuma imkanı olmayan öğrenciler 18 yaşından büyük olanlar hiçbir şart olmaksızın eğitim görebilirler. Üniversitede sunulan bölümlerin çoğu ders olarak işlenir. Diplomalar bütün üniversitelerce tanınır. Öğrenciler okulları tarafından belirlenen ücreti ödemelidirler. Eğitim çerçevesinde Master, Doktora ve Post - Doc programları yer alır.

Yüksek Öğrenim: Eğitimini 4 yılda bitirmek isteyen öğrenciler 168 kredi puanı toplamak zorundadırlar. Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği gibi bazı bölümleri bitirebilmek için 252 kredi puanına ihtiyaç vardır. Doctora programlarının ilk yılını (propaedeuse) bitiren öğrenciler Propacdeutisch Examen denen bir sınava tabi tutulurlar. Hollanda’da eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler okuyacakları üniversite ile kontağa geçip önceden şartları hakkında bilgi vermelidir. Post - Doctorale Programas (Lisans Üstü Eğitim) Doktora yaklaşık dört yıl sürer Doktora öğrencisi kendisine verilen bir konu hakkında bilimsel araştırmalar yapar.

Meslek Yüksek Okulları: Meslek Yüksek Okullarında diğer üniversitelerde olduğu gibi öğrenciler belirlenen krediyi toplamak zorundadırlar. MYO eğitim sistemi ikiye ayrılır, ilk bölüm bir yıllık (Propaedeuse) olup yılsonunda bir sınav yapılır. İkinci bölüm üç yıl süren ve içinde değişik stajlar da barındıran Hoofdfase Bölümünde öğrenciler daha çok alanları ile ilgili pratik bilgiler öğrenmeye başlar. Üçüncü yılda stajlara başlanır, öğrenciler yaptıkları stajlar hakkında belirli aralıklarda yazılar hazırlarlar. HBO eğitiminden sonra yapılan bitirme sınavı (Getuigschrift van het afsluitend examen) sonucu Bachelor adını taşıyan bir diploma verilir.

Post HBO Programları: Üniversitelerden mezun olanlar için hazırlanan programlar daha çok mesleki ağırlıktadır ve bu programlar önde gelen firmalar tarafından desteklenmektedir.

Hollanda’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: Bütün okullar Eylül ayında eğitime başlar. Son başvuru tarihleri 1Aralık ayına kadardır. Noel ve Paskalya tatilleri ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

Hollanda Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.

Üniversitelere Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. ÖSS sonuç belgesi

4. Yeterli Flemenkçe bilgisi (her üniversite tarafından istenmez)

5. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

6. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

7. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)                                                      *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

8.   Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

9.   Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

10. İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

11.  Niyet Mektubu (Letter of Intent)

12. Üniversite programı başvuru formu

13. Banka hesap bilgileri

Ayrıca;

Hollanda da kayıt için gerekli şartlar hemen her üniversitede ayrıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Her hangi bir bölüm okumak isteyen öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması gereklidir.

- Teknoloji ve Filoloji için Latince ve Yunanca

-     Tıp, Eczacılık ve Biyoloji vb. için Fizik ve Kimya

- Fen Bilimleri, Mühendislik ve Matematik için Matematik ve Fizik

- İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler için Matematik

Öğrencinin Lisede bu dersleri aldığını ispatlaması gereklidir.