Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:06

Okul Görselleri

gc - snf.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Ukrayna'da Üniversite / Lisans Eğitimi

Ukrayna üniversitelerinde eğitim almak isteyen lise veya meslek lisesi öğrencileri için diploma yeterlidir. Bazı üniversitelerde lise not ortalaması 3 ve üzerinde olması koşulu aranır. ÖSS şartı aranmaz. Ukrayna üniversiteleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomiktir. Ukrayna’da 400’e yakın üniversite bulunur. Bazı üniversitelerin Türkiye’de üniversite denkliği bulunmayabilir, bu nedenle başvurunun yapılmadan önce bu durumun araştırılması gereklidir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5. İngilizce Eğitimler için Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)

6. HIV Testi

7. Sağlık Raporu

*Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

8. Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)                                    

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

9. Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

10. Niyet Mektubu (Letter of Intent)

11. Üniversite programı başvuru formu

12. Banka hesap bilgileri

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Şekli ve Yerleşme Koşulları:

Öğrenciler, üniversitelere tek tek başvuruda bulunurlar. Üniversitelerin giriş koşulları farklılık gösterir. Genelde aranan koşullar, öğrencinin akademik başarısı ve sosyal, kişisel özellikleridir.

Ukrayna’nın resmi dilleri Ukraynaca ve Rusçadır. Bu nedenle her iki dilde de eğitim alınabilir. Yabancı öğrenciler İngilizce eğitim almak istiyorlarsa TOEFL / IELTS sonucunu başvuruda bulundukları üniversiteye bildirirler.

Ukrayna'da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi: Ukrayna'da eğitim yılı Eylül veya Mart aylarında başlar. Ukrayna için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur, her üniversite kendi kabul koşullarını kendisi belirler.

 

Ukrayna Üniversitelerinin Akreditasyonu: Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.