Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:04

Okul Görselleri

gazete.jpg

Bizden Haberler

Reklam

İrlanda’da Üniversite / Lisans Eğitimi

İrlanda’da 10’dan fazla üniversite bulunur ve eğitim kalitesi oldukça yüksektir. İrlanda’da üniversiteler genelde 3 yılda tamamlanır. Master programları 1 yıl, Doktora programları ise 3 yıldır. Üniversite öğrencilerine okul dönemlerinde 20 saat Part – time, tatil zamanlarında ise Full – time olarak çalışma hakkı verilir. Bu şekilde öğrenciler masraflarını kolayca karşılayabilirler. Üniversite veya Yüksek Lisans programlarını tamamlayan öğrenciler ülkelerine dönmeden önce İrlanda’da 1yıl çalışma hakkına sahip olup ve 1 yıl yurt dışında iş tecrübesi yaşamış olurlar. Firma kendilerinden memnun kalırsa çalışmaya devam edebilirler. İrlanda’da eğitim sistemi İngiltere ile aynıdır. Türkiye’deki lise mezunları İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edildiklerinden öncelikle Foundation eğitimine alınırlar.

A-Level: (Advanced Level) Üniversite eğitimine başlayabilmek için zorunlu bir eğitimdir. Bir yıl süren bu eğitimin ardından 3 yıl süren üniversite eğitimi başlar. A-Level eğitimi, ön lisans eğitimi gibidir, 3’er aylık dönemler halinde 5 veya 6 dönem sürer. Her derse karşılık bir diploma verilir. A-Level bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu nedenle öğrencilerin üniversitede de okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almaları gereklidir.

Foundation Eğitimi: Foundation sistemi A-Level programına alternatif olarak sunulan bir eğitim sistemidir. Bir yıl süre ile hem dil dersleri hem de üniversiteye yönelik dersler işlenir. Ancak bu eğitim sonunda her istenilen üniversiteye başvuru yapılamaz. Çoğu üniversite giriş konusunda A-Level eğitimini şart koşar. Foundation eğitimi için, İngilizce dil bilgisinin yeterli düzeyde olması gereklidir. Foundation eğitimi almadan önce hangi üniversiteye gitmek istediğinildiği ve üniversitenin Foundation eğitimini tanıyıp tanımadığı öğrenilmelidir. Foundation eğitimi sırasında mühendislik, fen bilimleri, eczacılık, işletme, muhasebe, ekonomi, hukuk, sosyal bilimler, psikoloji, medya, sanat tasarım, bilgisayar bilimleri, üzerine eğitimler alınabilir.

A Level ve Foundation Eğitimine Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL / IELTS / SAT)                                                      *Orta öğrenim son sınıf öğrencileri için:

6.  Transkript – Lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması ve not ortalamasının 5 üzerinden en az 3 olması)

*Orta öğrenimden mezun öğrenciler için:

7. Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

8. Niyet Mektubu (Letter of Intent) İngilizce olarak hazırlanmış 200 – 300 kelime arasında kompozisyon (Essay)

9. Üniversite programı başvuru formu

10.Banka hesap bilgileri

İrlanda’da Ders Yılı Süreleri ve İşleyişi:

Akademik Yıl: İrlanda'da akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlar. Öğrencilerin üniversitelere kabul edilebileceği farklı tarihler olabilir. Çünkü bazı yüksek öğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde başlayabilirler. İrlanda'da üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Her bir dönem 10-14 hafta uzunluğundadır. Noel ve Paskalya tatilleri ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İrlanda Üniversitelerinin Akreditasyonu:

Başvuru yapılan Üniversitenin YÖK onayının olup olmadığı, YÖK’un resmi web sitesinden sorgulandırılarak öğrenilir. Sorgulama sonucunda en geç 1 ay içerisinde resmi yanıt alınır.