Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:02

Okul Görselleri

ilac - toronto bilgisayar odas.jpg

Bizden Haberler

Reklam

T A F E

Technical And Further Education

Avustralya ve Türkiye arasında 2010 yılında yapılan özel bir iş birliği ile TAFE Türkiye (TAFETR) olarak Türkiye’de eğitim vermeye başlamıştır. Avustralya’nın TAFE sistemi farklı kariyer imkanı sağlayan mesleki eğitim veren kuruluşlarıdır. TAFE Türkiye kurslarını başarı ile bitiren öğrenciler Avustralya’da TAFENSW’in (New South Wales) verdiği aynı diplomaları almaya hak kazanmış olurlar. Sadece bununla kalmayıp TAFENSW’in anlaşmalı olduğu tüm üniversite ve kurumlara doğrudan geçiş hakkına sahip olup TAFE Türkiye’de yaptığı eğitimler için muafiyet alırlar. TAFE, lise ve üniversite arasında bir basamak özelliği taşır. Bu programlar öğrencileri doğrudan iş yaşamına ve aynı zamanda yüksekokul ve üniversiteye hazırlar. TAFE eğitim kurumlarında gelecekteki mesleki kariyerle ilgili olarak uzmanlaşan bir ya da birden fazla dalda eğitim verilir. TAFE ve özel kolejlerde sertifika kursları ya da daha uzun süreli, diploma programları yürütülür. Gerek özel, gerekse devlete bağlı eğitim kurumlarının öğrenim ve eğitim standartları çok yüksektir. Bu yüksek standartların sürdürülebilmesi için bu kurum ve kuruluşlar devlet tarafından denetlenirler.

TAFE Türkiye okullarında çeşitli eğitim seçenekleri sunulur. Esnek olan eğitim programlarında seçeneklere göre eğitim tamamlanır. Yani bir bölümü Türkiye’de, bir bölümü Avustralya’da yapılabilir.

Daha önce İngilizce eğitimi alındıysa, seviye belirleme sınavına girilerek geçerli not alındığında İngilizce hazırlık yılı atlanır veya dil seviyesine göre daha üst kurlardan başlanarak hazırlık yılı daha kısa sürede tamamlanır.

Avustralya’da yurt dışından gelen öğrencilere haftada 20 saat çalışma olanağı tanınır. Böylece öğrenciler hem okuyup, hem de giderlerinin bir bölümünü karşılayabilirler. TAFE Türkiye okullarından elde edilecek sertifikalarla, yine okullardan verilecek olan iş arama teknikleri ve yönetimleri kursları sayesinde, mesleki alanda çalışma olanağı elde edilir.

TAFE Türkiye, TAFENSW iş birliğiyle Türkiye’nin ara insan gücü açığının kapatılmasına katkıda bulunmayı hedefler. İngilizce bilen meslek sahibi olacak olan mezunların, iş dünyasına girmesi ve aranan eleman haline gelmesi projenin başarısının tescili olarak görülecektir.

ANKARA ve İSTANBUL’DA VERİLEN EĞİTİMLER

1 + 3 Seçeneği: Avustralyalı deneyimli eğitmenlerce verilen Avustralya üniversitelerine hazırlık yılını Türkiye’de tamamlayıp Avustralya’daki tümü dünyada ilk 600 üniversite arasında olan üniversitelere ayrıca bir sınava girmeye gerek kalmadan geçiş yapabilirler.

2 + 2 Seçeneği: İngilizce hazırlık yılı ardından Bilişim, İşletme ve Yönetim Bilimleri veya Turizm alanlarında 20’yi aşkın alandan birinde Türkiye’de bir ya da yarıyıl süreyle okuyup, Türkiye de alınan derslerden muafiyet alarak Avustralya’daki üniversitelerin 2. yıl ya da 2. yarıyılından eğitimlerine devam edebilirler. 2 – 2,5 sene daha Avustralya’da okuyup tümü dünyanın ilk 600 üniversitesi arasında olan YÖK ve uluslararası alanda tanınan üniversitelerden mezun olabilirler.

2 + İş Seçeneği: İngilizce hazırlık ve hazırlık yılı ardından Bilişim, Yönetim Bilimleri, İşletme veya Turizm alanlarında aldıkları eğitimin ardından Türk ve uluslararası şirketlerde Türkiye’de veya yurt dışında iş yaşamına geçebilirler.

İyi bir seviyede İngilizce öğrenme, uluslararası kabul edilen bir meslek sahibi olma ve uluslararası kabul gören üniversitelerden mezun olma olanağı sunulur.

TAFE KURSLARI

1) İngilizce: TAFE için Hazırlık – Lisans için Hazırlık – Master için Hazırlık – Akademik amaçlı İngilizce – IELTS Sınavına Hazırlık – İngilizce Destek Kursu – İş İletişimi için İngilizce – İngilizce Diksiyon

2) Bilişim Teknolojileri: İletişim ve Dökümantasyon – Yazılım Geliştirme – Multimedya – Veri Tabanı Yönetimi

3) İşletme Yönetimi: İşletme – İş Yönetimi – Uluslararası Ticaret – İnsan Kaynakları – Halkla İlişkiler – Satın Alma – Satış – Reklamcılık – Pazarlama

4) Turizm: Turizm Sertifikası

5) Ulaşım ve Lojistik: Ulaşım ve Lojistik

6) Üretim Endüstrileri: Rekabetçi Üretim Teknikleri

MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI

1) Sertifika / İleri Sertifika Programları: Bu kurslar belirli sektörler için gerekli olan temel beceri ve iş eğitiminin verilmesini hedefler. Bu tür kursların süreleri yarım yıl ya da 1 yıl kadardır.

2) Ön Lisans Programları: Bir ya da iki yıl süren diploma kursları, öğrencileri iş dünyasına ve belirli düzeyde uzmanlık gerektiren mesleklere hazırlamaya yöneliktir. Diplomalar çoğunlukla, üniversite eğitimine girişte basamak olarak kullanılır. Bazı diploma programları üniversitede tamamlanabilir.

3) İleri Düzey Diploma: Bu kurslar öğrencilerin belirli mesleki uzmanlık alanlarında gerekli olan üst düzey pratik beceri kazanmalarında yardımcı olmayı hedefler. Diploma Programının bir üst düzeyidir. Eğitim süresi kurum ve eğitim programlarına bağlı olarak 18 – 24 ay arasında değişir. Üniversitelere geçişte bir ara süreç olarak yararlanılabilinir.

4) Lisans: TAFE Türkiye eğitim kurumlarında İngilizce eğitim alınabilir ve bu eğitimin ardından direk olarak Avustralya Devlet üniversitelerinden birine kayıt yaptırabilir. Daha kısa sürede daha ekonomik olarak YÖK ve tüm dünyanın tanıdığı üniversitelerden mezun olunur.

5) Yüksek Lisans: TAFE Türkiye, İngilizce Hazırlık Yılı ardından anlaşmalı olunan Avustralya üniversitelerinde Yüksek Lisans programlarına giriş olanağı sunar. Uluslararası diploma sahibi olmak için iyi bir yöntemdir.