Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:04

Okul Görselleri

oise bristol  27 kasm 2014 roland huntern lotus ziyareti.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Master-MBA

Master

Üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerden bir kısmı yurtdışında Master (Yüksek Lisans) programları araştırmalarına başlarlar. Master programlarının süreleri ülkelere göre değişiklik gösterir.

Genelde Amerika ve Kanada’da Master programları 2 yıl sürerken, İngiltere ve Avustralya’da 1 yıl sürer. Nadiren Master programları içeriklerine göre Amerika ve Kanada’da 1 yıl olabileceği gibi, İngiltere ve Avustralya’da 1,5-2 yıl sürebilir.

Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre ve İsveç gibi ülkelerde İngilizce eğitim dilinde Master programları bulunur. Bu ülkelerde Master eğitimi bir akademik yıl sürer. Ancak, bazı bölümlerde 2 yıla kadar süren Master programları da mevcuttur.

Genelde part-time Master programları 2-4 yıl arası devam edebilir. Ancak, öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler, sadece “full-time” Master programlarına katılabilirler. Part-time Master programlarına katılabilmek için ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olmaları gerekir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 ay arasında süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı (supervisor) yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından geçer not aldıktan sonra Yüksek Lisans sahibi olur.

İngiltere ve Avustralya, Master programları seçiminde sürenin kısa olması ve Master eğitimi sonrasında öğrencilere 1-2 yıl çalışma izninin verilmesi sebebiyle tercih edilen ülkelerdir.

Özellikle Amerika'da Master yapmak isteyen öğrencilerden GMAT veya GRE sonucu istenir. Eğer bu sınava daha sonra gireceklerse tarihler bildirilmelidir. Bu sınavlar Kanada Üniversiteleri tarafından da istenebilir. Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversiteleri tarafından birkaçı haricinde bu sınav sonuçları istenmez.

Türkiye’den YÖK tarafından tanınan her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, Lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışında Master programlarına başvuru yapabilirler. Önemli olan, öğrencilerin yurtdışı üniversitelerin Master için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadıklarıdır. Bu kriterler; 4 yıllık üniversiteden mezun veya son sınıf öğrencisi olması, not ortalamasının en az 2.2 ve üzerinde olması ve yurtdışında Master yapmak istediği bölümün eğitim dilini bildiğini gösteren belgeye (TOEFL veya IELTS) sahip olmasıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan önce belgenin sunulması gerekir.

Master Programlarına Başvuru için Gerekli Belgeler;

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4. İngilizce olarak hazırlanmış, öğretmenlerden alınmış 2 adet referans mektubu

5. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL/IELTS) veya diğer ülkeler için o ülkenin eğitim dilinde Yeterlilik Belgesi

6. İstendiği takdirde, bölümün içeriklerine göre alınacak GMAT, GRE sınav sonuçları

7. Transkript – Üniversite derslerinin not dökümü (İngilizce veyaçevirisinin Noter’den onaylı olması)

8. İyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri ancak, Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler)

9. Kendinizi ve Master talebinizi tanıtan bir kompozisyon (Essay)

10. Varsa iş deneyimi, kazanılmış başarılar

11. Varsa katıldığınız kurslar, seminerler, üyesi olduğunuz kuruluşlar, meslek odalarının belgeleri

12. Master programı başvuru formu

13. Banka hesap bilgileri

Pre-Master; Pre-Master programının amacı, öğrenciyi yurtdışında Master programlarına dil bilgisi ve akademik olarak hazırlamaktır. Üniversite diplomasına sahip olan öğrencilerin katılabileceği bu program sonrasında, öğrenciler Master hazırlık kursuna katıldığı üniversitede veya başka bir üniversitede Master eğitimine başlayabilirler. Master programlarına hazırlık kursları 3-6 ay veya 8 ay devam edebilir. Program boyunca öğrencilere araştırma yöntemleri, teknoloji bilgisi ve sınav hazırlığının yanı sıra İngilizce dil eğitimi de verilir. Pre-Master programından alınan sertifikalar dünya genelinde pek çok üniversite tarafından kabul edilir. Pre-Master programlarının temel amaçlarından biri, öğrencilerin TOEFL veya IELTS sınavlarında başarılı olmalarıdır. Diğer amaç, eğer başvurulan üniversite tarafından isteniyor ise GMAT veya GRE sınavlarında da başarılı olunmasıdır. Yurtdışında iyi bir üniversitede Master programı yapmak için, Pre-Master kursları tavsiye edilir.

MBA (Master of Business Administration)

Önceki yıllarda Amerika’da MBA programları genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son zamanlarda uzmanlık alanlarına ağırlık verilerek devam etmektedir. MBA programları İngiltere’de 1, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulunur. Avrupa ülkelerinde ise, genelde 1 yıl sürer. Yurtdışında Master programları içerisinde en popüler olanı MBA’dir. Programın içeriğinde, Finans, Muhasebe, Pazarlama, Enformasyon Yönetimi, e-Business, Genel İşletme ve İnsan Kaynakları gibi dersler bulunur. MBA programı; analiz yapma, karar verme, işletme ve yöneticilik alanlarında uzmanlaştırmayı hedefler.

Pre-MBA; Pre-MBA programları; okuma, konuşma, yazma becerilerini geliştirirken, MBA programında sıkça kullanılan terimlerin öğrenilmesini sağlar. MBA programına ve TOEFL, IELTS, GMAT, GRE gibi sınavlara etkin bir şekilde hazırlanılmasını sağlar. Pre-MBA programı ile; kritik düşünme, tartışma becerileri, sunum teknikleri alanlarında ve MBA sırasında alınacak Finans, Pazarlama, Muhasebe gibi dersler için de ön hazırlıklar tamamlanmış olur.