Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:04

Okul Görselleri

ilac - dller.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Mesleki Stajlar

Teknoloji sayesinde küreselleşen dünyamızda kariyere başlangıç ve gelişim süreci her ne kadar zor olsa da, iyi bir başlangıç sizin öne çıkmanızı kolaylaştırır. Ne yazık ki birçok üniversite mezunu iş hayatına beklentilerinin altında başlamaktadır. Bu beklentilerin gerçekleşmesi için en önemli kriter en az bir yabancı dili iyi seviyede bilmek ve alanınızla ilgili deneyim sahibi olmaktır.

Yurtdışında staj programları, üniversite öğrencileri veya üniversiteden yeni mezun olanlar için hem bilgi birikimlerini kullanmaları hem de öğrenmekte oldukları dili geliştirmeleri açısından eğitimini aldıkları alanlarda çalışma fırsatı yaratır. Ayrıca farklı bir ülkenin kültürünü, iş hayatını yaşayarak kişisel gelişiminize katkı sağlarken, özgüveniniz artar. Türkiye’ye dönüldüğünde, rekabet ortamında bir adım öne çıkmanıza katkıda bulunarak, belki de SEÇİLEN değil, SEÇEN olmanıza kapı açar.

Internship programlarına, üniversite veya master son sınıfta olup, staj başlama tarihi itibariyle mezun olacaklar ile mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş adaylar katılabilirler. Katılımcıların yabancı dil seviyesi upper-intermediate ya da advanced ve 18-28 yaş aralığında olmaları gereklidir. Programlar en fazla 12 ay sürer.

Professional Carreer Training programlarına, üniversite mezuniyetinden sonra en az 2 yıl iş deneyimi olan adaylar katılabilirler. Lise mezunları için en az 5 yıllık (60 ay) iş deneyimi olmalıdır. Katılımcıların yabancı dil seviyesi upper-intermediate ya da advanced ve 20-30 yaş aralığında olmaları gereklidir. Programlar en fazla 18 ay sürer.

Yabancı dil seviyesi istenilen skorda değil ise, yurtdışındaki okullar tarafından sunulan staj programlarına katılabilmek için yoğun bir dil kursuna veya kısa dönem sertifika ve diploma programlarına kaydolmaları gerekir. En az 4 haftalık dil kursunu veya kısa süreli diploma programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler tam gün ya da yarım gün staj yapma olanağına sahip olurlar.

Yurtdışı staj programlarının maaşlı ya da maaşsız seçenekleri bulunur. Üniversitede eğitim gören veya mezun olan öğrenciler maaşlı ya da maaşsız 18 aya kadar kendi alanlarıyla ilgili yurtdışında staj yapabilirler.

Yurtdışı staj programlarına başvurunun gidilecek tarihten en az 2-3 ay öncesinden yapılması gerekir.

Yurtdışındaki staj alanları ve süreleri ülkelere göre değişiklik gösterir.

Sektörler;

  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • İşletme, Uluslararası Ticaret
  • Satış, Pazarlama, Lojistik
  • Halkla İlişkiler, Eğitim, İnsan Kaynakları
  • Mühendislik, Mimarlık, Tasarım
  • Bilişim Teknolojileri
  • Muhasebe, Finans
  • Hukuk
  • Moda
  • Medya, Reklam, İletişim

Mesleki Staj programlarına başvuru için istenen belgeler;

1. Kimlik fotokopisi

2. Pasaportun 2. resimli sayfanın fotokopisi (varsa eski pasaportunuz)

3. İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş

4. İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL/IELTS) veya diğer ülkeler için o ülkenin eğitim dilinde Yeterlilik Belgesi (istendiği takdirde)

* Üniversite, Master veya orta öğretim öğrencileri için:

5. Transkript – Üniversite veya lise derslerinin not dökümü (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

* Üniversite, Master veya orta öğretimden mezun öğrenciler için:

6. Diploma (İngilizce veya çevirisinin Noter’den onaylı olması)

7. İngilizce olarak hazırlanmış, işyerinizde çalıştığınızı gösteren belgeve işyerinden alınmış 2 adet referans mektubu

8. Niyet Mektubu (Letter of Intent)

9. Amerika’daki işverene hitaben yazılmış kendini tanıtan başvuru  mektubu

10. Mesleki Staj programı başvuru formu

11. Varsa alanınız ile ilgili katıldığınız kurslar, seminerler, üyesi olduğunuz kuruluşlar, meslek odalarının belgeleri

12. Banka hesap bilgileri