Buradasınız:

25 -February -2018 - 01:06

Okul Görselleri

tonto okul.jpg

Bizden Haberler

Reklam

Dil Yeterlilik Sınavları


Dünyada geniş kitleler tarafından kullanılan ve bu nedenle uluslararası alanda kabul gören her dil için, uluslararası öğrenci ya da profesyonellerin o dilde yeterliliklerini ölçmek için kullanılan birçok resmi sınav bulunmaktadır. Yurtdışı sınav hazırlık programları da kişileri bu sınavlara hazırlayan kurslar olup, genel dil veya akademik amaçlı programlar ile birlikte alınabilmektedir. Bu sınavların çoğu genel dil yeterliliğini ölçer.

İNGİLİZCE

TOEFL (Test of English as a Foreign Language): Kuzey Amerika İngilizcesi için en yaygın sınavdır. Kuzey Amerika’da yüksekokul veya üniversiteye girmek için iyi bir TOEFL puanına ihtiyacınız olacaktır. TOEFL Hazırlık Kurslarına 4-16 haftalık kurs süreleriyle hazırlanabilirsiniz. TOEFL kursuna kayıt olabilmek için İngilizcenizin belli bir düzeyin üzerinde olması gereklidir, bunun için okullar sizi mutlaka programa kayıt etmeden önce sınava alırlar. TOEFL, akademik olarak dinleme, konuşma, okuma, yazma ve dil bilgisini test eder.

GMAT (Graduate Management Admission Test): Yurtdışında işletme üzerine Master yapmak isteyen öğrencilerin alması zorunlu olan testtir. Özellikle Kuzey Amerika bölgesinde (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da) bulunan İşletme okullarına başvuru yapmak isteyen gerek uluslararası gerekse Amerikalı öğrencilerin tabi olduğu bu sınav, Avrupa’daki bazı üst düzey işletme okullarına başvurularda ve işletme üzerine yapılacak Ph.D programlarında alınması gereklidir.

GRE (Graduate Record Examination): Yurtdışında özellikle Kuzey Amerika’da (Amerika ve Kanada’da) ve bazı Avrupa’daki üniversitelerde, Yüksek Lisans yapmak isteyen öğrencilerin girmesi zorunlu olduğu sınavdır.

SAT (Scholastic Aptitude Test): SAT sınavı, öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan iyi ve orta seviyeli üniversitelerdeki Lisans programlarına başvuruda bulunmak için girdiği sınavdır. SAT sınavı, iki kısımdan oluşmaktadır, SAT I ve SAT II.

SAT I sınavı, okuma, yazma ve matematik bölümünden oluşmaktadır. Lise yıllarında öğrenilen temel bilgilerin ölçülmesi hedeflenir. SAT II (Subject Test) öğrencilerin belirli konulardaki bilgi seviyesini ölçmek için yapılır. SAT II sınavı her üniversite tarafından istenmez.

IELTS (International English Language Testing System): Özellikle İngiltere ve Avustralya’daki okullarda çok yoğun IELTS İngilizce programları sunulmaktadır. IELTS sınavı daha çok İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da geçerli olan sınavdır.

ALMANCA

TestDaF (Test für Deutsch als Fremdsprache): Üç farklı seviyeden oluşur;

TDN3: Dinleme, konuşma, okuma ve yazmanın yanı sıra sohbete katılma becerisini test eder.

TDN4: Alman üniversiteleri için giriş gerekliliğidir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazmanın yanı sıra zorlayıcı konular ve metinlerin üstesinden gelebilme becerisini test eder.

TDN5: Meslek yaşamına ilişkin durumlardaki dinleme, konuşma, okuma, yazma ve dil bilgisini test eder.

İSPANYOLCA

DELE (Diploma de Espanol como Lengua Extranjera): İspanya üniversiteleri için giriş gerekliliğidir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanındaki dil bilgisini test eder.

FRANSIZCA

DELF A1 – B2 (Diploma d’Etudes en Langue Française): Fransa üniversiteleri için giriş gerekliliğidir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanındaki dil bilgisini test eder.

DALF C1 – C2 (Diploma d’Etudes en Langue Française): Fransa’daki kimlik, kültürel ve mesleki dil bilgisini test eder.

İTALYANCA

CELI (Certificato di Conosoenza della Lingua Italiana): İtalyan üniversitelerine giriş için gereklidir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanındaki dil bilgisini test eder.

RUSÇA

TRKI 1 - 4 (Rusça Yeterlilik Sınavı): Dinleme, konuşma, okuma ve yazma ile dil bilgisini test eder.

ÇİNCE

HSK 1 - 5 (Çince Yeterlilik Sınavı): Dinleme, konuşma, okuma ve yazma ile dil bilgisini test eder.